| Attribute | Details |
|---|---|
| Model Name | 12W GAMMA DOB |
| Wattage | 12W |
| Brand | Tejas |
| Description | High-performance DOB LED bulb designed for bright, energy-efficient lighting with enhanced durability. |
| Luminous Flux | ~1200 Lumens |
| Color Temperature | 6500K (Cool White) |
| Efficiency | 90% |
| Energy Saving | Up to 80% 90% |
| Lifespan | 20,000 hours |
| Available Quantity | 100 Units |
Would you like me to:
Create a comparison table of all 9W and 12W DOB and AC/DC models?
Compile a complete product catalog in PDF or Excel format?
Generate e-commerce ready product descriptions for uploading?






Price:
Price 56.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Material : Aluminium
Warranty : 1 year
Color : Black
IP Rating : IP20
Price 151.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Material : Aluminium
Warranty : 1 year
Color : White
Price 76.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Material : Plastic
Warranty : 1 year
Color : White
IP Rating : IP20