| Attribute | Details |
|---|---|
| Model | Desert Air Cooler 100 Ltr |
| Type | Domestic Air Cooler |
| Capacity | 100 Liters |
| Dimensions | 65 cm x 55 cm x 115 cm (approx. 25.6" x 21.6" x 45.3") |
| Cooling Area | 4.0 ft |
| Cooling Efficiency | 93% |
| Effective Temperature Range | Up to 60C |
| Power Consumption | 350W |
| Voltage | 220V |
| Fan Speeds | 3-speed control |
| Material | ABS Plastic Body |
| Cooling Medium | Honeycomb pads |
| Noise Level | 50 dB |
| Features | Low power consumption, eco-friendly |
| Water Refill | On Demand |
| Ice Chamber | On Demand |
| Remote Control | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Category | Air Cooler |
| Packaging | 12 Units (12 NOS.) per pack |






Price:
Price 7425.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 4345.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 3575.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 6738.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces