Category: Domestic Air Cooler
Model Capacity: 100 Litres
Quantity per Carton: 12 NOS
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Cooling Area | 4.0 ft |
| Cooling Efficiency | 93% |
| Cooling Technology | Honeycomb Pads |
| Power Consumption | 500W |
| Operating Voltage | 220V |
| Speed Control | 3-Speed Manual Control |
| Body Material | Durable ABS Plastic |
| Water Tank Capacity | 100 Litres |
| Fan Diameter | 16" (110 mm Dia) |
| Product Dimensions (LWH) | 23" 17.5" 50" |
| Noise Level | 50 dB (Low Noise Operation) |
| Temperature Tolerance | Effective Cooling up to 60C |
| Energy Efficiency | Low Power Consumption, Eco-Friendly |
| Wheels/Castors | Yes |
| Remote Control | On Demand |
| Ice Chamber | On Demand |
| Warranty | 2 Years Manufacturer Warranty |






Price:
Price 4015.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 154.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 13970.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 2860.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces