Rocket(+) Comm.-2191 Domestic Air Cooler
| Feature | Details |
|---|---|
| Capacity | 100 Liters |
| Dimensions (LxWxH) | 25" x 23" x 47" |
| Fan Diameter | 18" |
| Cooling Area | 3.5 ft (likely a typo or misinterpretation possibly meant to be 350 ft?) |
| Cooling Efficiency | 93% |
| Max Temperature Support | Up to 60C |
| Power Consumption | 350 Watts |
| Voltage | 220V |
| Fan Speed | 3-speed control |
| Material | ABS Plastic Body |
| Cooling Medium | Honeycomb pads |
| Noise Level | 50 dB |
| Power Efficiency | Low power consumption, eco-friendly |
| Availability | On Demand |
| Installation Service | On Demand |
| Remote Control | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Type | Air Cooler |
| Pack Size | 12 Units (12 NOS.) |






Price:
Price 6820.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Size : 75 cm x 65 cm x 125 cm
Material : Plastic
Price 6571.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Size : Standard Sizes
Material : Plastic
Price 1980.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 3575.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces