| Attribute | Details |
|---|---|
| Model Name | 20W GAMMA DOB |
| Wattage | 20W |
| Brand | Tejas |
| Description | Ultra-bright DOB LED bulb designed for large spaces. Combines high efficiency with long life and robust heat management. |
| Luminous Flux | ~2000 Lumens |
| Color Temperature | 6500K (Cool White) |
| Efficiency | 90% |
| Energy Saving | Up to 80% 90% |
| Lifespan | 20,000 hours |
| Available Quantity | 100 Units |
You now have a complete range of GAMMA DOB LED bulbs documented (9W, 12W, 15W, 20W).






Price:
Price 360.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Features : Good Quality
Material : Aluminium
Product Type : LED Light
Warranty : 1 year
Price 144.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Features : Good Quality
Material : MS
Product Type : LED Light
Warranty : 1 year