Category: Commercial Air Cooler
Model Capacity: 130 Litres
Quantity per Carton: 12 NOS
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Cooling Area | 5.0 ft |
| Cooling Efficiency | 93% |
| Cooling Technology | Honeycomb Pads |
| Power Consumption | 700W |
| Operating Voltage | 220V |
| Speed Control | 3-Speed Manual Control |
| Body Material | High-Quality ABS Plastic |
| Water Tank Capacity | 130 Litres |
| Fan Diameter | 18" (110 mm Exhaust Type) |
| Product Dimensions (LWH) | 30" 19.5" 52" |
| Noise Level | 50 dB (Low Noise Operation) |
| Temperature Tolerance | Effective Cooling up to 60C |
| Energy Efficiency | Low Power Consumption, Eco-Friendly |
| Wheels/Castors | Yes |
| Remote Control | On Demand |
| Ice Chamber | On Demand |
| Warranty | 2 Years Manufacturer Warranty |






Price:
Price 132.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 4565.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 7315.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 7315.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces