Thar-(+) Comm.-2151 Commercial Air Cooler
| Feature | Details |
|---|---|
| Capacity | 140 Liters |
| Dimensions (LxWxH) | 33.5" x 20" x 56" |
| Fan Diameter | 18" |
| Frame Type | E-Frame |
| Cooling Area | 4.2 ft (likely meant as 420 ft coverage?) |
| Cooling Efficiency | 93% |
| Max Temperature Support | Up to 60C |
| Power Consumption | 550 Watts |
| Voltage | 220V |
| Fan Speed | 3-speed control |
| Material | ABS Plastic Body |
| Cooling Medium | Honeycomb Pads |
| Noise Level | 50 dB |
| Power Efficiency | Low power consumption, eco-friendly |
| Availability | On Demand |
| Installation Service | On Demand |
| Remote Control | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Type | Air Cooler |
| Pack Size | 12 Units (12 NOS.) |






Price:
Price 3630.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 2860.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 187.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 6655.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces