| Attribute | Details |
|---|---|
| Model Name | 30W DOB with SPD T-100 |
| Wattage | 30W |
| Brand | Tejas |
| Description | 30W LED bulb with Driver-on-Board (DOB) technology and enhanced Surge Protection Device (SPD T-100), offering superior durability and performance. |
| Luminous Flux | ~3000 Lumens |
| Color Temperature | 6500K (Cool White) |
| Efficiency | 90% |
| Energy Saving | Up to 80% 90% |
| Lifespan | 25,000 hours |
| Available Quantity | 100 Units |
You now have a strong lineup of:
Standard GAMMA DOB bulbs (9W to 27W)
DOB with SPD protection:
20W DOB with SPD T-80
30W DOB with SPD T-100






Price:
Price 672.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Warranty : 1 year
Product Type : COB LIGHT
IP Rating : IP20
Price 360.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Warranty : 1 year
Product Type : LED Light
Material : Aluminium
IP Rating : IP20
Price 27.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Warranty : 1 year
Product Type : LED Light
Material : Plastic
Price 76.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Warranty : 1 year
Product Type : LED Light
Material : Plastic
IP Rating : IP20