| Attribute | Details |
|---|---|
| Model Name | 50W DOB with SPD T-140 |
| Wattage | 50W |
| Brand | Tejas |
| Description | 50W LED bulb with Driver-on-Board (DOB) technology and high-performance Surge Protection Device (SPD T-140), designed for large-scale lighting applications. |
| Luminous Flux | ~5000 Lumens |
| Color Temperature | 6500K (Cool White) |
| Efficiency | 90% |
| Energy Saving | Up to 80% 90% |
| Lifespan | 25,000 hours |
| Available Quantity | 100 Units |






Price:
Price 46.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Features : Good Quality
Warranty : 1 year
Product Type : LED Light
Color : White
Price 74.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Features : Good Quality
Warranty : 1 year
Product Type : LED Decorative Light
Color : White
Price 151.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Features : Good Quality
Warranty : 1 year
Color : White
Price 24.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Features : Good Quality
Warranty : 1 year
Product Type : LED Light