| Attribute | Details |
|---|---|
| Model | Rafale-2162 |
| Type | Domestic Air Cooler |
| Capacity | 65 Liters |
| Dimensions | 24" x 17" x 40" (Body), 16" Fan Diameter |
| Cooling Area | 3.5 ft |
| Cooling Efficiency | 93% |
| Effective Temperature Range | Up to 60C |
| Power Consumption | 350W |
| Voltage | 220V |
| Fan Speeds | 3-speed control |
| Material | ABS Plastic Body |
| Cooling Medium | Honeycomb pads |
| Noise Level | 50 dB |
| Features | Low power consumption, eco-friendly |
| Water Refill | On Demand |
| Ice Chamber | On Demand |
| Remote Control | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Category | Air Cooler |
| Packaging | 12 Units (12 NOS.) per pack |






Price:
Price 7425.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Power Supply : AC
Cleaning Method : Manual
Material : Plastic
Size : Standard Sizes
Price 6820.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Power Supply : AC
Cleaning Method : Manual
Material : Plastic
Size : 75 cm x 65 cm x 125 cm
Price 5060.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces
Price 2750.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 12 Pieces